‘Organize İşler’in altından 25 yıllık intikam hikayesi çıktı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Bursa’da üç organize suç örgütüne yönelik operasyon yapıldığını 24 Şubat’ta sosyal medyadan duyurdu. Operasyonlarda 48 kişi hakkında gözaltı kararı çıktı, 47 kişi gözaltına alındı, 21’i tutuklandı. Suç örgütü lideri olduğu ileri sürülen Bülent Çetkin ve Osman Deliçay da tutuklananlar arasındaydı. Suç örgütü lideri olduğu iddia edilen üçüncü isim olan Muhammed Tayyar Türkeş ise firari. 2023 yılının ekim ayında şüpheli Mustafa Ceylan’ın sahibi olduğu Ceylan Hastanesi’ne resmi olarak yüzde 50 ortak olan Türkeş, 1995’te öldürülen Nesim Malki cinayetinin zanlılarından Burhanettin Türkeş’in oğlu. Türkeş ile Ceylan’ı tanıştıran isim ise eski Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya.

TEHDİTLE SUÇLANIYOR

Tutuklu olan Çetkin, Ceylan ve Türkeş’in arasındaki ticari anlaşmazlıkların ardından devreye girdi. 25 yıl hapis yattıktan sonra 2023’te tahliye olan Çetkin, Ceylan tarafından hastaneye genel müdür olarak atandı. Deliçay ise adamları aracılığıyla Ceylan’ın borçlu olduğu başka bir hastane sahibini tehdit etmekle suçlanıyor. Firari şüpheli Türkeş, Sözcü’ye konuştu, hem ticari anlaşmazlığı hem de 25 yıllık bir intikam hikayesiyle ilgili iddialarını anlattı “Dosyada bana yakın olan, akrabam olan tek bir şüpheli yok. Ben tek başıma nasıl örgüt oluyorum” diyen Türkeş, hastanedeki ortağı Mustafa Ceylan’ın yaptıkları anlaşmaya sadık kalmadığını, kasadan kendisinden habersiz para aldığını iddia etti.

Aralarında anlaşmazlık çıktıktan sonra Ceylan’ın kendisine “Hastaneye alıcı buldum. Hisselerini devret” dediğini ve tehditvari konuştuğunu da öne süren Türkeş “Benim satılacak hissem de hastanem de yok’ cevabını verdim. Bir gün sonra hastaneye silahlı kişiler geldi. Başlarında da Bülent Çetkin vardı. Çetkin, Ceylan tarafından hastaneye genel müdür atanmış” dedi. Bülent Çetkin’in ismini ilk kez 1998’de duyduğunu belirten Türkeş şu iddiaları da dile getirdi: Benimle husumeti 25 yıl önceye dayanıyor. O tarihte yanıma gelen genç bir çocuk, bir cinayete şahit olduğunu söyledi. Olayı dinledim, o çocuğun karakola gidip şikayetçi olmasını sağladım. Çetkin yakalandı, cinayetten hapse girdi, 25 yıl yattı. Bana bu yüzden düşman.

MAHKEME TALEBİ KABUL ETTİ

Türkeş, Çetkin ve ekibinin hastaneye geldiği gün karakola giderek şikayetçi de oldu ve koruma talep etti. Ceylan’la aralarındaki ticari anlaşmazlık nedeniyle yaşanan baskının ardından ticaret mahkemesine de başvuran Türkeş, hastanenin malvarlığının korunmasını ve tespitini talep etti. Türkeş ayrıca hastaneye denetim kayyumu atanmasını da istedi. Bursa 3. Ticaret Mahkemesi bu talepleri kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x