Milli muharip uçak KAAN, ANKA-3 ve İHA’lar birlikte uçacak

Suriye, Irak, Libya, Karabağ ve Ukrayna’daki başarılarıyla Türkiye SİHA teknolojisinde uzmanlığını dünyaya ispatladı. Sürü İHA teknolojisinde ilk büyük adımı atan ülkelerden olan Türkiye, milli muharip uçak KAAN, ANKA-3 SİHA ve yüksek hızlı hedef uçağı Süper Şimşek’in birlikte hareket edebilmesine olanak tanıyan son teknolojiye uyumlu savaş konseptiyle dosta güven düşmana korku verecek.

Türk askeri, içinde bulunulan konvansiyonel savaşların hibrit savaşa evrildiği dönemde son teknoloji ürünü silah ve sistemlere sahip saldırı gücü yüksek birliklerle her riski bertaraf edecek.

MÜKEMMEL ÜÇLÜ

KAAN pilotunun takacağı süper teknolojik özel bir kaskla havada Milli Muharip Uçak SİHA’larla konuşacak. Kol uçuşu gerçekleştirecek “mükemmel üçlü” düşmanın hava savunma sisteminin kafasını karıştıracak. KAAN minimum risk altında ana hedefleri yerle bir ederken, operasyonlarda maliyeti çok daha az olan SİHA’lar ve Süper Şimşek ileri sürülecek.

YAKIN GELECEKTE KRİTİK ADIMLAR

“Türk askeri doktrini” olarak anılan insansız savaş araçları sayesinde savunma sistemlerinde önemli aşama kaydedildi. Türk savunma sanayinde sürü SİHA teknolojisindeki gelişmelerin yanında yakın gelecekte insansız hava ve kara araçları alanında kritik adımlar bekleniyor. Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) iştiraki STM tarafından geliştirilen Sürü Drone Operasyonu Projesi (BUMİN) ile insansız hava araçları olmak üzere, döner ve sabit kanatlı platformlar ile sürü zekasına yönelik çalışmalar, mevcut ürün ve teknolojilerin denenmesi ve uyarlanması, yeni algoritmaların geliştirilmesi gibi AR-GE ve ürünleştirme faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x