Milyonlarca Vatandaşı Yakından İlgilendiriyor! Asgari Ücrete Temmuzda Zam Gelecek mi? Son Tahminler Ortaya Çıktı!

Asgari ücret ocak ayında önceki döneme göre yüzde 49 artış oldu. Ocak ayından itibaren asgari ücret net 17 bin 2 TL olarak belirlendi.

Asgari ücret, 2024 yılı Ocak ayında yapılan zamla birlikte net 17 bin 2 liraya yükseltildi. Bu zam, önceki döneme göre yüzde 49’luk bir artışı temsil ediyor.

Memurlar ve memur emeklileri ise enflasyon farkına ek olarak toplu sözleşme zammı alıyor. Bu kapsamda, temmuz ayında yılın ikinci zammı alacaklar.

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZDA ZAM GELECEK Mİ?

Asgari ücrete ara zam ise son günlerde gündemde olan bir konu. Merkez Bankası’nın 2023 yılı enflasyon hedefi tutmadığını Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e bildirmesi ve metinde tek zam vurgusunun yer alması, ara zam olasılığını gündeme getirdi.

Sabah yazarı Dilek Güngör, “Asgari Ücret Temmuzda Artar Mı?” başlıklı yazısında tahminini paylaştı.

Güngör, temmuz ayında ara zam olma ihtimalinin olduğunu belirtti. Bunun nedenlerini ise şu sözlerle sıraladı:

“Çünkü iyi senaryoya göre, yıllık enflasyonun mayıs ayında yüzde 69’la zirve yapacak. Sene sonunda TCMB’nin öngördüğü seviyelere yakınsayacak. Kötü senaryoda ise mayısta yüzde 75’leri görebilir.

Memur ve memur emeklileri enflasyon farkına ek olarak toplu sözleşme zammı alırken, asgari ücretlilere ‘siz yıl sonunu bekleyin’ mi denilecek?

İş dünyasının son açıklanan enflasyon verileri ve beklenen öngörüleri dikkate alarak şimdiden bilançolarına bir ara zam bütçesi eklemeye başladığını biliyorum. Özellikle sanayici ülkede ara eleman sıkıntısı varken nitelikli işgücünü kaybetmek istemiyor. Bu nedenle de ara zam formülüne kapıyı açık bırakıyor.

Patronlar bile asgari ücrete ara zam formülünü gündemlerine alırken, TCMB’nin belli iktisat çevrelerinin ‘Asgari ücret işsizlik yaratır, enflasyona sebep olur’ ezberinin peşine takılması ilginç… Açlık sınırındaki bir asgari ücretlinin enflasyon yaratma ihtimalini nedense kafam almıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x